Adrenální vyčerpání a únava
Dnešní doba klade vysoké požadavky na naše tělo. Chronická míra stresu však v dlouhodobém horizontu vede ke zvýšenému nároku na práci našich nadledvinek. Tělo reaguje na fyzický, emocionální, psychologický a biochemický stres uvolňováním kortizolu.
Adrenální vyčerpání je již stav, při kterém nadledvinky nemohou držet krok se stresovou reakcí těla a postupně tak dochází k nerovnováze v endokrinním systému.
Nadledvinky v lidském těle regulují širokou škálu vitálních funkcí jako je rovnováha elektrolytů, krevní cukr, tělesná váha, cyklus spánku a probuzení, hormony, zánět, stresovou reakci "bojuj nebo uteč".
A právě tato stresová reakce je velice často spojována s adrenálním vyčerpáním.
Jak tedy poznáte, že vaše tělo již jeví známky adrenálního vyčerpání? Můžete si odpovědět na následující otázky:
- Cítíte se unaveni a bez energie?
- Máte problémy s ranním vstáváním?
- Trpíte hypoglykémií?
- Je pro vás obtížné ráno vstát a soustředit se?
- Máte snížené libido nebo se u vás objevila deprese?
- Zvyšují se u vás chutě na sladké či slané?
Možnosti řešení
Abyste těmto symptomům předcházeli, je vhodná prevence v podobě zdravého a udržitelného životní stylu. Jako nejlepší prevence adrenálního vyčerpání se jeví pravidelný pohyb, udržování optimální váhy, pravidelné relaxační techniky nebo také meditace.
Ve stravě bychom se měli vyvarovat jednoduchým cukrům, nasyceným tukům, přemíře bílkovin a stimulantům. V našem jídelníčku by naopak neměla chybět zelenina a ovoce v barvě duhy, zvláštní pozornost bychom pak mohli věnovat antioxidantům a omega 3 MK.
Přírodní medicína nám kromě doporučení v oblasti životního stylu nabízí i funkční doplňky stravy či byliny známé také jako adaptogeny, které umějí zvyšovat stresovou odolnost organismu a předcházet tak nepříjemným projevům vyčerpání nadledvinek.
Pokud na sobě pociťujete symptomy, které mohou souviset s vyčerpáním nadledvin, doporučuji se obrátit na terapeuta přírodní medicíny.
Adaptogeny
Vhodné adaptogenní byliny ke zvyšování stresové odolnosti jsou například:
Vitánie snodárná – ashwagandha - vhodná při depresi, deficienci kortizolu, moduluje kortizol a funkci nadledvinek, zkvalitňuje spánek, vhodná také jako nervové tonikum
Eleuterokok ostnitý - moduluje kortizol a funkci nadledvinek, je imunostimulační a hypoglekemický
Rehmanie lepkavá - moduluje kortizol a funkci nadledvinek, je imunomodulační a protizánětlivá, vhodná při přecitlivělosti organismu
Rozchodnice růžová́ - moduluje kortizol a funkci nadledvinek, prekurzor dopaminu, vhodná při depresi, narušení cirkadiálního rytmu
Lékořice lysá - moduluje kortizol a funkci nadledvinek, je silně protizánětlivá, estrogenní, při dlouhodobém užívání zvyšuje KT
Funkci nadledvinek také posiluje hořčík, vitamin C, B vitaminy a L-threonin.
Pozn. text není náhradou za lékařskou ani terapeutickou péči.